Sme takí živí a zdraví ako je živá a zdravá strava, ktorou sa živíme a uzdravujeme, pretože naše fyzické telá pozostávajú z toho, čo dýchame, pijeme a jeme - z ničoho iného.

Jedávate zvieratá?

Som mäsožravec (5701 | 24%)
Občas áno (5541 | 24%)
Som vegetarián (6943 | 29%)
Som vegán (5494 | 23%)

Prečo nejesť mäso 2

Prečo nejesť mäso 2 - obrázek

Prečo nejesť mäso 2 - obrázek

V minulom článku o strave sme sa zmienili o tom, že prirodzená dĺžka ľudského života je 140 rokov na základe porovnania dĺžky dospievania a veku nám príbuzných šimpanzov, ale i veku domorodých ostrovných kmeňov, ktoré nepoznali oheň.
V minulom článku o strave sme sa zmienili o tom, že prirodzená dĺžka ľudského života je 140 rokov na základe porovnania dĺžky dospievania a veku nám príbuzných šimpanzov, ale i veku domorodých ostrovných kmeňov, ktoré nepoznali oheň. Spomenuli sme, že Norman Walker, jeden z prvých propagátorov prirodzenej stravy sa dožil 116 rokov, pričom v 113 rokoch ešte písal knihu o strave. Iný propagátor surovej stravy žil len 99 rokov, lebo zahynul pri surfovaní. Ďalší autor kníh o živej strave Helmut Wandmaker má dnes takmer 100 rokov a dáva rady na internete ako sa stravovať.
 Ovládnutie ohňa znamenalo obrovský zásah do ľudského konania, myslenia a stravovania. Ako hovorí jedno české príslovie: “Kdo čím zachází, tím i schází.”
V škole nás učili, že predstava  šúpania pomaranča v nás  okamžite vyvolá zvýšenú aktivitu slinných žliaz. Dozvedeli sme sa, že je to nepodmienený reflex a patrí do skupiny nenaučených podvedomých reakcií organizmu. Znamená to teda, že náš mozog vo svojej najhlbšej podstate od nepamäti považuje pomaranč za stravu a reaguje spustením vylučovania slín už pri predstave prípravy jedla. Teda, ak sme naozaj mäsožravce, predstava, že naháňame a zabíjame zviera, alebo sa zahryzneme do čerstvo usmrteného nespracovaného chlpatého krvavého zajka alebo operenca, by mala v nás vyvolať produkciu slín a chuť na dobrý obed. Ak si dôkladne predstavíme, že by sme zahryzli do krku operenej, surovej, krvavej sliepky, asi málokto z  nás ju stotožní so svojou predstavou obeda. Grilované kura na tanieri vyvolá tiež vylučovanie slín, ale to je naučený, čiže podmienený reflex. Ak by to bola naša prirodzená strava, nemal by byť žiaden problém dať kojencovi ako stravu bravčový guľáš hneď na druhý deň potom čo ho matka prestala kojiť.
Nedávno som vo večernom rozhlasovom vysielaní počúval chovateľku tigrov z juhu Slovenska, ktorá chová 13 tigrov. Kŕmi ich okrem iného mäsa aj kurčatami s perím, lebo tigre potrebujú perie na čistenie žalúdka. Tigre žerú svoju korisť aj s kosťami, lebo potrebujú organicky viazaný vápnik a iné minerály na stavbu svojich kostí. Ak sme naozaj mäsožravce a hľadáme prirodzenú stravu, mali by sme jesť kuriatko surové, s perím, s kosťami
i s vnútornosťami a ich obsahom. Tepelné spracovanie potravy je známe len niekoľko desiatok tisíc rokov, kým náš vývoj od jednobunkových organizmov po človeka sa ráta v stovkách miliónov rokov. Nemôžeme preto považovať varenú stravu za prirodzenú len preto, že nás to naučili naši rodičia, ktorých to naučili ich rodičia. Dobré lekvárové buchty od starej mamy sú super, ale história cukru a bielej múky, ktorú v nich používa, sa počíta na stovky rokov. Naša národná hrdosť – bryndzové halušky, sa nedala uvariť pred Krištofom Kolumbom, lebo sme nepoznali zemiaky. České vepřo, knedlo, zelo, pivo je svojim vekom viazané na históriu piva. Každý si môže na štítku pivovej fľaše prečítať, ako dlho existuje pivovar, ktorého značku obľubuje. Preto pri hľadaní odpovede na otázku, čo je naša skutočne prirodzená strava sa znova dostávame k  našim obľúbeným šimpanzom.
 Kyslé prostredie
Reklamy na žuvačky nás upozorňujú, že po každom jedle klesá PH v ústach a vytvára sa kyslé prostredie, ktoré je živnou pôdou pre mikroorganizmy spôsobujúce zubný kaz. Žuvaním príslušných žuvačiek sa PH vyrovnáva čím sa chráni zubná sklovina.
Prečo potrebujeme žuvačky a zubárov, aby sme si  chránili zubnú sklovinu a šimpanzy nie? Žeby šimpanzom neklesalo PH v ústach, alebo majú baktérie radšej ľudské zuby než šimpanzie?
Môj priateľ Igor Podoba, ktorý sa surovou stravou živí už piaty rok, mi povedal, že na jednom z kurzov surovej stravy bola pani trpiaca paradentózou, čo je choroba, pri ktorej aj pomerne mladý človek príde ľahko o všetky zuby. Po asi pol roku stravovania sa surovou stravou paradentóza zmizla.
 Reklamy teda tvrdia, že po jedle klesá PH a my si ho poslušne vyrovnávame žuvačkami. Je iná možnosť? Môžeme si PH vyrovnať aj ináč?  Odpoveď je jednoduchá. PH totiž nemá čo v ústach po jedle klesať. Existujú potraviny kyselinotvorné a zásadotvorné. Tento fakt je známy hlavne ľuďom, ktorí sa stravujú delenou stravou. Vedia, že nesmú miešať zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny, lebo zásady a kyseliny sa neutralizujú a telo je zmetené, pretože nevie ako ich má stráviť a správne zužitkovať. Tu je teda pes zakopaný. Aby telo správne fungovalo potrebujeme 80% zásadotvornej potravy a 20% kyselinotvornej. Realita je ale taká, že u väčšiny ľudí má potrava pomer zásad a kyselín obrátený. Reklamy na žuvačky nás teda neklamú, ale pre istotu nám ani neprezradia, že máme aj iné možnosti. Zelenina je takmer všetka zásadotvorná, ale stačí ju šupnúť do hrnca a povariť a zo zdravej zásadotvornej zeleninky vznikne kyselinotvorná polievočka. Namiesto zásadotvorného surového ovocia si dáme ovocný kompót so šľahačkou, ktorý sa stáva kyselinotvorný pri sterilizácii ovocia a pridaní cukru. Namiesto pomaranča kúpime našim deťom 100 % sterilizovanú pomarančovú šťavu a myslíme si ako prospievame ich zdraviu. Po dobrom uvarenom kyselinotvornom obede si dáme ešte lepší kyselinotvorný zákusok, s nemenej osladenou kyselinotvornou kávičkou. Aby sme to zachránili, tak žujeme žuvačku a divíme sa, že nás aj tak z  toho “páli žáha”, čo nie je nič iné, ako prekyslenie žalúdka. Potom to zaklincujeme nejakými pastilkami na vytrávenie, ktoré mimochodom šimpanzy nenájdu ani na strome ani na zemi.
Lenže naša krv je alkalická, čiže zásaditá, stačí si kúpiť lakmusový papierik a presvedčiť sa. Prečo lev nepotrebuje prostriedky proti páleniu záhy? Lebo má iné zloženie tráviacich štiav a navyše konzumuje okrem svaloviny, ktorá je kyselinotvorná, aj zásadotvornú krv, vnútornosti a kosti. Vápnik je jeden z  najdôležitejších minerálov na stavbu zubov, kostí a neutralizáciu kyselín. Okrem toho vápnik, horčík, draslík a iné minerály potrebujeme na správne fungovanie nervovej sústavy a srdca.
 Zo živočíšnych produktov si človek vyberá hlavne kyselinotvornú svalovinu a navyše aj krv a vnútornosti sú po uvarení kyselinotvorné. Podobne je to s mliekom. Už samotná pasterizácia ho pripravuje o jeho hodnotu.
Reklamy nás bombardujú výrobkami s pridaním kalcia, čiže vápnika, a presviedčajú nás o tom ako ho naše deti potrebujú na zuby. Nemá teda šimpanzie mláďa dosť pevné kosti a zuby, keď nekonzumuje prípravky s pridaným vápnikom? Vtip je v tom, že šimpanzie mláďa nekonzumuje cukor, kompóty, zeleninové polievky, rezne, kávu a iné dobroty a nevyužíva vápnik na neutralizáciu kyselín, ale využije to málo z orechov, zeleniny a ovocia, aby si ho uložilo v zuboch a kostiach.
 Prečo nám teda vápenatejú cievy, keď máme tak málo vápnika. Priznám sa že presne ten proces nepoznám, ale viem, že keď varím vodu z vodovodu, tak sa v hrnci usadzuje vodný kameň, ktorý sa v potravinárskej praxi čistí kyselinou citrónovou a v technickej praxi kyselinou chlorovodíkovou. Citrón je síce kyslý, ale jeho kyseliny sú pre nás prospešné a  vzhľadom na vysoký obsah minerálov je jeho výsledný efekt v tele zásadotvorný. Jablká a aj ostatné druhy ovocia obsahujú tiež rozličné kyseliny, ale tiež v dôsledku množstva minerálov sú zásadotvorné. Literatúra uvádza, že pri konzumácii čisto prírodnej stravy veľké množstvo jabĺk dokáže vyčistiť zanesené, zvápenatené cievy až do úrovne najtenších vlásočníc a táto skutočnosť dáva nádej aj infarktovým srdciam.
Mimochodom, usadzovaniu vápnika v hrnci sa dá predísť elektromagnetickou úpravou vody a zrejme nie je vápnik ako vápnik. Aký vápnik a minerály sa teda v cievach usadzujú?  Je to napríklad vápnik a minerály z minerálnych vôd, kde sú tieto minerály v anorganickej podobe. Naopak vápnik a minerály v maku, sézamových semenách, slnečnici, orechoch, ovocí a zelenine sú v organickej podobe, a teda vhodné pre človeka. Človek totiž nie je rastlina a nemá chlorofyl, aby asimiloval slnečnú energiu. Rastliny pomocou slnečnej energie dokážu dostať minerály do chemických väzieb a tým ich dostanú na vyššiu energetickú úroveň. Že chemické prvky v rastlinách majú vyššiu energetickú úroveň sa presvedčíme, keď rastlinu po vysušení podpálime a získame z nej  energiu v podobe sálavého tepla a svetla. Naše telo však potrebuje slnečnú energiu uskladnenú v chemických väzbách rastlín na to, aby minerály ako vápnik a horčík uviazalo do chemických väzieb našich zubov a kostí. Ak túto energiu minerály nemajú, naše telo nie je schopné ich dostať na potrebnú energetickú úroveň a musí vynakladať ďalšiu energiu, aby sa ich zbavilo. Pretože to vždy nedokáže, usádzajú sa minerály v tele, vznikajú ľadvinové a žlčníkové kamene a telo vyzerá staré, nepružné a skostnatené. Na druhej strane - na neutralizáciu kyslého prostredia po jedle si telo vytiahne z kostí a zubov vápnik, čím prichádzame o zuby a trpíme osteoporózou. Nech sa prihlási ten, čo tieto problémy po 50-tke nemá. Tvrdí sa, že máme piť veľa mlieka, lebo obsahuje vápnik. Lenže už som počul množstvo ľudí, čo povedali, že mlieko je ich základná potravina a  napriek tomu trpia osteoporózou. Literatúra uvádza, že to práve preto. Varené a pasterizované mlieko je kyselinotvorné a vápnik z neho sa stáva pre človeka nepoužiteľný.
 Civilizačné choroby trápia dnes veľkú časť populácie a mnohí autori, medzi nimi aj lekári tvrdia, že 95% chorôb je práve zo stravy.
 Prosil by som všetkých ľudí, ktorí majú vlastnú skúsenosť s uzdravením sa pomocou stravy, alebo iným alternatívnym spôsobom z  ťažkej choroby, aby sa mi ozvali, za účelom zdokumentovania ich príbehov a vydania slovenskej zbierky skúseností v knižnej, alebo aspoň internetovej podobe. Bude to slúžiť ako motivácia pre tých, ktorí ešte nenašli cestu k tomuto najlacnejšiemu spôsobu riešenia zdravotných problémov.
09.02.2008 23:36:23
lubicadom
Sme ako ryba, ktorá hľadá oceán, a nikde ho nenachádza.
Všade vidí len vodu... Mahátma Gándhí...
Pravda vás nemá zapotřebí přesvědčovat.... má spoustu času a čeká, než si ji pro sebe objevíte..
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one